Menu

Ciepłe mieszkanie – co warto wiedzieć o programie?

25 stycznia 2023

Celem dofinansowań przyznawanych w ramach programu “Ciepłe mieszkanie” jest poprawa jakości powietrza oraz redukcja emisji zanieczyszczeń emitowanych przez nieekologiczne źródła ciepła. Program ma również na celu poprawę efektywności energetycznej w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

dotacje-cieple-mieszkanie

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Program jest adresowany do gmin, które następnie organizują nabór dla osób fizycznych na swoim terenie. Adresatami programu są właściciele i współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Celem ma być wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na efektywne urządzenia grzewcze.

Jakie są przewidywane kwoty dofinansowań?

Całkowity budżet programu wynosi 1400 mln złotych. Według oficjalnej strony programu, “w przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin dotacja może wynosić do 17 500 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 26 900 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 39 900 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania”. W pozostałych gminach dotacja wyniesie do 15 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, dla podwyższonego poziomu dofinansowania – 25 000 i 37 500 przy najwyższym poziomie dofinansowania. 

Co obejmuje dotacja? 

Środki z dotacji mogą być przeznaczone zarówno na podłączenie do wydajnego,  niskoemisyjnego źródła ciepła, jak i na zakup nowego urządzenia grzewczego wraz z montażem. Dofinansowaniem są objęte gazowe kotły kondensacyjne, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie czy pompy ciepła (powietrze/woda, powietrze/powietrze). Co więcej, dotacja obejmuje również koszty związane z wymianą drzwi i okien, instalacją c. w. u.         i   c. o., wykonaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy koszt dokumentacji projektowej. 

Wnioski

Dla gmin planowane są dwa nabory. Pierwszy uruchomiony do 31.12.2022 i kolejny, który ma zostać uruchomiony do 31.12.2023 (w zależności od dostępności środków). Jeśli chodzi o beneficjentów końcowych, terminy składania wniosków określają poszczególne gminy na swoich stronach internetowych. 

Więcej informacji: https://www.termet.com.pl/skorzystaj-z-dotacji/1280 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij