Menu

Czyste Powietrze 3.0. Co musisz wiedzieć o programie?

21 grudnia 2022

Od 3 stycznia program Czyste Powietrze będzie funkcjonował na nowych zasadach. Planowane jest podwyższenie progów dochodowych, ale również – kwoty dodatku. Co warto wiedzieć o zmianach?

Program Czyste Powietrze ma za zadanie wspierać w wymianie urządzeń niespełniających norm na przyjazne środowisku źródła ciepła. Dotychczas priorytetowym celem programu była właśnie pomoc w wymienia tak zwanych “kopciuchów”. W nowej odsłonie, Czyste Powietrze ma obejmować wsparcie w działaniach takich jak kompleksowa termomodernizacja budynków. Warto wiedzieć, że osoby, które skorzystały z dofinansowania na wymianę “kopciucha”, mogą także wnioskować o dotację na termomodernizację. Wciąż programem są objęte kotły gazowe oraz pompy ciepła (również produkty Termet).

Ile można dostać zwrotu z programu Czyste Powietrze?

Najwyższe dofinansowanie mogą uzyskać osoby, które zdecydują się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku. Wielkość dodatku zależna jest od dochodu ubiegającego się o dotację. Najwyższe poziomy dofinansowania wzrosną niemal dwukrotnie – wynosząc odpowiednio:

  • 66 tysięcy złotych (podstawowy poziom)
  • 99 tysięcy złotych (podwyższony poziom)
  • 135 tysięcy złotych (najwyższy poziom).

Kto jest uprawniony do programu Czyste Powietrze?

Według informacji udostępnionych na oficjalnej stronie programu: “Beneficjentem jest osoba fizyczna będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł”. 

Wraz ze wzrostem dotacji, wzrosną również progi dochodowe kwalifikujące do dopłat. 

W przypadku podstawowego poziomu dofinansowania próg wyniesie 135 tys. złotych. Jeśli chodzi o podwyższony poziom dotacji – próg dochodowy dla gospodarstw wieloosobowych wzrośnie do 1894 zł, a w dla gospodarstw jednoosobowych – do 1526 zł. Natomiast najwyższy poziom dopłat można uzyskać przy dochodzie do 1090 zł na osobę (gospodarstwa wieloosobowe) oraz 1526 (gospodarstwa jednoosobowe). 

Audyt energetyczny

Istotnym elementem nowej edycji programu będzie wykonanie audytu energetycznego budynku i zastosowanie się do jego wskazań. Program oferuje zwrot kosztów audytu w wysokości 1200 zł. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wnioski o dopłaty można składać online przy pomocy profilu zaufanego, a także w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bądź w urzędzie gminy, z którą WFOŚ podpisał porozumienie. Wniosek można także przesłać przy pomocy poczty czy kuriera.

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij