Menu

Dodatki na ogrzewanie 2023

9 stycznia 2023

W minionym roku można było korzystać z szeregu dotacji, które umożliwiały wymianę źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku. Czy programy dopłat zostaną z nami na dłużej? Jakie zmiany nas czekają? Oto najważniejsze informacje dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zmianą urządzenia grzewczego.

dodatki_na_ogrzewanie_2023

Moje Ciepło

Program Moje Ciepło będzie kontynuowany w 2023 roku.  Na jakie cele można uzyskać dofinansowanie? Dodatek obejmuje już zakupione pompy ciepła i jest wypłacany w formie zwrotu części kosztów (zakupu, montażu czy dostawy urządzenia). Jakich zmian można się spodziewać w tym programie? W nowej edycji nastąpi zaostrzenie warunków przystąpienia do programu. Dom, w którym zainstalowano urządzenie zgłoszone do refundacji, ma spełnić następujący warunek. Wskaźnik nieodnawialnej energii zużytej w skali roku na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację i oświetlenie, a także produkcję c. w. u. nie może przekraczać 55 kWh (m2  ∙ rok).

Czyste Powietrze 3.0 

Program Czyste Powietrze powróci w nowej odsłonie. Dotychczas koncentrował się na wymianie “kopciuchów”, teraz będzie także obejmował termomodernizację budynków oraz przeprowadzanie audytów energetycznych. Zmianie ulegną również kwoty dofinansowań (najwyższe poziomy dotacji wzrosną niemal dwukrotnie). Wraz ze wzrostem dofinansowań, wzrosną także progi dochodowe kwalifikujące do dopłat. Więcej informacji o aktualnych zasadach programu znajdziesz TU.

Ciepłe Mieszkanie 

Również ten program będzie trwał jeszcze w 2023 roku. W ostatnim kwartale 2022 ruszył kolejny etap tej inicjatywy.  Beneficjentami mogą być właściciele domów jednorodzinnych, którzy starają się o wymianę pozaklasowego źródła ciepła. środki można wykorzystać na podłączenie do wspólnego efektywnego węzła ciepła bądź na zakup i montaż przyjaznych środowisku źródeł ciepła (w tym gazowych kotłów kondensacyjnych czy pomp ciepła powietrze/powietrze i powietrze/woda). Program przebiega w dwóch etapach – początkowo gminy zgłaszają wnioski o przyznanie środków na dotacje do właściwych województw, a następnie gminy rozpoczynają nabór dla mieszkańców. Drugi etap programu rozpocznie się w 2023 roku.

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij