Menu

Zwrot podatku VAT od ceny gazu w 2023. Jak go uzyskać?

8 grudnia 2023

W związku z ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, można otrzymać zwrot podatku VAT od ceny gazu dostarczonego w 2023 roku. Komu przysługuje zwrot? Jak go otrzymać? 

zwrot_podatku_na_ogrzewanie_2023
W styczniu 2023 weszła w życie ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców gazu – w ramach tak zwanej tarczy energetycznej. Zgodnie z zapisami ustawy, w 2023 roku można ubiegać się o tak zwany “dodatek gazowy” – zwrot VAT-u od ceny gazu dostarczonego właśnie w tym roku. Dofinansowanie dotyczy gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych (takich jak szpitale, szkoły czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. 

Kto może ubiegać się o zwrot?

Według wytycznych ze strony samorzad.gov.pl z dodatku mogą skorzystać gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystują kocioł na paliwa gazowe, przy czym źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB, a przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie przekraczają 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. 

Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o zwrot?

Wnioski o tak zwany “dodatek gazowy” można składać do końca grudnia 2023 roku w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć fakturę dokumentującą dostarczenie gazu do odbiorcy oraz dowód jej opłacenia, a także umowę z przedsiębiorstwem dostarczającym gaz. 

Więcej o dofinansowaniach do ogrzewania:

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij