Menu

Systemy kominowe

19 czerwca 2023

Do prawidłowego działania kotła kondensacyjnego konieczne jest dobranie właściwego układu powietrzno-spalinowego. Wybierając przewody należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przybliżamy je w poniższym wpisie.


kociol gazowy
Zanim wybierzemy odpowiedni system powietrzno-spalinowy, należy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Dzięki naszym wskazówkom, szybciej podejmiesz decyzję i unikniesz najczęstszych błędów.

  • Po pierwsze: sprawdź, czy układ jest przeznaczony do kotła kondensacyjnego. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas pracy kotła powstaje kondensat, który może uszkodzić elementy układu spalinowego, jeśli będą one wykonane z niewłaściwego materiału.
  • Po drugie, sprawdź, czy dany element przeznaczony jest do montażu wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Zastosowanie na zewnątrz elementów do tego nieprzystosowanych może powodować uszkodzenie całego systemu, co będzie prowadziło do poważnych problemów, takich jak wlewanie się wody do komina. 
  • Po trzecie: ważne jest, żeby przewody posiadały certyfikaty potwierdzające ich właściwości. Zapytaj o to sprzedawcę lub producenta danego systemu powietrzno-spalinowego. Pamiętaj, żeby przed zakupem elementów porozmawiać z autoryzowanym instalatorem, który oceni możliwość montażu wybranego systemu. Wykaz instalatorów dostępny jest na naszej stronie internetowej termet.com.pl. 

Średnica przewodów – dopuszczalna długość 

W przypadku kotłów kondensacyjnych możliwe jest wykonanie układu powietrzno-spalinowego: koncentrycznego o średnicy 60/100 mm, 80/125 mm lub niezależnego dwoma przewodami o średnicy 80mm każdy. Ważne jest, aby nie przekroczyć maksymalnej dopuszczalnej długości całego systemu. Wartość ta podana jest w instrukcji obsługi danego kotła kondensacyjnego. Należy również pamiętać, że każde zastosowanie kolana skraca podaną odległość o ok. 1m (wartość może się różnić w zależności od typu kolana, dlatego wielkość należy sprawdzić w tabeli). 

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, układ musi zaczynać się od adaptera wyposażonego w króćce pomiarowe, ponieważ elementy te umożliwiają przeprowadzenie regulacji kotła. Nie należy także zapominać o umieszczeniu za adapterem elementu rewizyjnego umożliwiającego sprawdzenie np. drożności przewodów.

Jaki materiał wybrać?

Najczęściej stosowanym materiałem jest stal nierdzewna, natomiast na rynku dostępne są również przewody powietrzno-spalinowe wykonane np. z tworzywa sztucznego. Jeśli chcemy zastosować takie przewody, musimy jednak pamiętać, że muszą być one prowadzone w szachcie kominowym.

Wyrzut boczny spalin: kiedy jest możliwy?

Podczas konsultacji, często pojawia się pytanie: Dlaczego nie można wykonać wyrzutu bocznego spalin? Otóż zgodnie z obowiązującymi przepisami wyprowadzenie przewodów koncentrycznych przez boczną ścianę budynku, możliwe jest dla wolnostojących domów jednorodzinnych tylko jeśli nominalna moc cieplna urządzenia nie przekracza 21 kW.

O systemach kominowych opowiadamy również na naszym kanale:

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij