Jak czytać rachunki za gaz? Poradnik dla początkujących
Rachunki za gaz potrafią być niejasne. Zwłaszcza początkujących użytkowników gazu ziemnego, interpretacja ich treści może być sporym wyzwaniem. W tym poradniku wyjaśniamy krok po kroku, jak czytać rachunek za gaz, co oznaczają poszczególne pozycje oraz na co warto zwrócić uwagę.

unsplash.com/@jakubzerdzicki
Regularne otrzymywanie rachunków za gaz to codzienność, ale ich struktura może wydawać się skomplikowana – zwłaszcza jeśli wcześniej dom ogrzewało inne źródło ciepła. Warto więc wiedzieć, jak czytać rachunek za gaz krok po kroku, by mieć pełną kontrolę nad kosztami i uniknąć nieporozumień.
Faktura prognozowana a rozliczeniowa: czym się różnią?
W przypadku rozliczania faktur za gaz zwykle możemy wybrać sposób rozliczeń: na podstawie prognoz, bądź faktycznego zużycia. Pierwsza wersja zakłada faktury prognozowane, które obliczane są na podstawie dotychczasowego zużycia w skali roku i dostarczane w kolejnych okresach rozliczeniowych, na przykład co dwa miesiące. Ponieważ różnią się one od faktycznego zużycia gazu, dlatego sprzedawca po odczytaniu stanu licznika rozlicza dany okres. W przypadku nadpłaty do odbiorcy trafia zwrot nadwyżki z rachunków, a w przypadku niedopłaty – należy uregulować różnicę.
Faktura rozliczeniowa, w przeciwieństwie do wspomnianej wcześniej faktury prognozowanej, jest natomiast wystawiana za faktyczną ilość zużytego gazu. W tym przypadku konieczne są zatem regularne odczyty licznika. Obecnie część budynków jest już wyposażona w liczniki inteligentne, które automatycznie przesyłają dane do dostawcy. Jeżeli jednak wykorzystywany jest licznik bez tej funkcji trzeba dostarczać informacje o jego stanie samodzielnie, a także udostępniać gazomierz osobom odpowiedzialnym za spisywanie stanu urządzenia.
Zużycie gazu: jak je obliczyć?
Jednostką zużycia gazu jest kilowatogodzina (kWh). Dawniej posługiwano się metrami sześciennymi, ale od 2014 roku wdrożono nowe przepisy. Dzięki nim na fakturze są informacje o zużytym gazie w jednostkach objętości oraz o współczynniku konwersji i ilości zużytego gazu w jednostkach energii. Przeliczenie zużytego gazu z metra sześciennego na kilowatogodzinę wygląda następująco: ilość gazu w metrach sześciennych mnoży się przez współczynnik konwersji, a uzyskany wynik to ilość wykorzystanego gazu wyrażona w kilowatogodzinach.
Najważniejsze elementy rachunku za gaz
Każda faktura za gaz zawiera kilka kluczowych informacji, które pozwalają zrozumieć, skąd wynika końcowa kwota do zapłaty. Poniżej wyjaśniamy najczęściej występujące pozycje.
- Dane odbiorcy i dystrybutora gazu
Numer klienta, nazwa i adres sprzedawcy, numer konta, na który należy przesłać opłatę.
- Numer faktury i okres rozliczeniowy
Podają czas, którego dotyczy rozliczenie, oraz datę wystawienia dokumentu.
- Taryfa gazowa
Stawki i opłaty za gaz ziemny, zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Oznaczenie grupy taryfowej (np. W-1.1, W-2.2), których wysokość zależy od rocznego zużycia i charakterystyki odbioru. Taryfa wpływa na kwotę opłat dystrybucyjnych.
- Zużycie gazu
Wyrażone jest zwykle w metrach sześciennych, ale często przeliczane na kilowatogodziny. Przeliczenie następuje na podstawie tzw. współczynnika konwersji).
- Cena gazu
Na rachunku znajdziesz cenę jednostkową gazu, która może być podzielona na cenę paliwa gazowego (koszt samego surowca), opłatę dystrybucyjną zmienną (koszt przesyłu) i opłatę dystrybucyjną stałą (koszt utrzymania infrastruktury).
- Opłaty dystrybucyjna stała
Niezależna od zużycia – naliczana ryczałtowo, pokrywa utrzymanie infrastruktury (np. gazociągów).
- Opłaty dystrybucyjna zmienna
Koszt przesyłu danej ilości gazu, zależny od zużycia.
- Abonament
Stała, miesięczna opłata za obsługę klienta i wystawienie faktur – niezależna od zużycia.
- Termin płatności
Zazwyczaj wynosi 14 dni od daty wystawienia faktury. Zwykle po jego przekroczeniu naliczane są odsetki.
Czy kwota na rachunku zgadza się ze zużyciem?
Nie masz pewności, czy kwota na rachunku się zgadza? Możesz to łatwo sprawdzić, zwracając uwagę na te 4 kroki.
- Porównaj stan licznika z tym na fakturze.
- Sprawdź okres rozliczeniowy.
- Zwróć uwagę na taryfę gazową.
- Zweryfikuj, czy zastosowano prawidłowy współczynnik konwersji.
Na które pozycje rachunku mamy wpływ?
Jeżeli zależy Ci na obniżeniu rachunku za gaz – możesz go zredukować, jednak warto wziąć pod uwagę to, że odbiorca nie ma wpływu na część kosztów, które ponosi. Wśród nich są między innymi opłata abonamentowa czy dystrybucyjna stała. Istnieje natomiast możliwość zredukowania kosztów samego paliwa i opłaty dystrybucyjnej zmiennej.
Jak obniżyć rachunki za gaz?
Oprócz kontrolowania zużycia i porównywania ofert różnych dostawców gazu, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania grzewcze, które zapewni efektywne ogrzewanie. Nasze kondensacyjne kotły gazowe wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną i niskim zużyciem paliwa – odzyskują ciepło ze spalin. Aby kontrolować zużycie paliwa warto również pamiętać o regularnych przeglądach urządzeń i instalacji gazowej a także o szczelnych oknach i drzwiach, żeby nie tracić dostarczanego do domu ciepła. Reasumując, ograniczenie zużycia gazu – np. dzięki energooszczędnym urządzeniom grzewczym czy zmianie nawyków – może zmniejszyć znaczną część rachunku.
Chcesz obniżyć rachunki za gaz? Zobacz, jak przełączyć nasz kocioł gazowy na tryb letni.