Menu

Pompy ciepła i kotły kondensacyjne: co warto o nich wiedzieć?

27 czerwca 2022

Zielona energia i szukanie alternatyw dla urządzeń o wysokiej emisji CO2 to konieczność. Wiele osób już niebawem będzie musiało wymienić niespełniające norm ekologicznych kotły bezklasowe na urządzenia przyjazne środowisku. Alternatywą mogą być pompy ciepła bądź kotły kondensacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Kotły kondensacyjne

Jedną z możliwości zastąpienia „kopciucha” jest nowoczesny i ekologiczny kocioł kondensacyjny. Kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką sprawnością, sięgającą nawet do 109%. Jest to możliwe dzięki intensywnie zachodzącej kondensacji. 

Za wyborem kotła kondensacyjnego przemawia przede wszystkim to że nie wymaga on dużego zaangażowania w obsługę, nie ma też potrzeby magazynowania opału, brak jest pyłu węglowego oraz uciążliwych zapachów. Warto podkreślić, że wykorzystanie efektu kondensacji pozwala uzyskać znaczną oszczędność w zużyciu paliwa. 

Termet oferuje szeroki wybór niezwykle ekologicznych i przyjaznych środowisku naturalnemu kotłów kondensacyjnych zarówno jedno jak i dwufunkcyjnych, zaś systemy grzewcze na bazie takiego kotła mogą być rozbudowane o odnawialne źródła energii np. pompę ciepła czy też kolektory słoneczne. 

Pompy ciepła

Pompa ciepła jest inwestycją, która również stanowi dobrą alternatywę dla „kopciuchów”.  Przed jej instalacja warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:  wydajność grzewcza, typ czynnika chłodniczego, maksymalna temperatura zasilania systemu grzewczego, emisja hałasu, czas gwarancji, dostęp do sieci serwisowej, kompatybilność z innymi urządzeniami (np. panele fotowoltaiczne, kotły kondensacyjne). Przed zakupem warto zasięgnąć rady eksperta i dokładnie przeanalizować oferty dystrybutorów. 

Termet intensywnie poszerza swoją ofertę, wprowadzając do niej pompy. Obecnie oferuje dwa urządzenia: Termet Hit Gold (oparta na komponentach Mitsubishi) oraz Termet Hit Platinium (oparta na komponentach Panasonic). Oba rozwiązania są kompatybilne z panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu, przy odpowiednich warunkach, pompa może być w pełni zasilana energią pochodzącą z paneli. Kolejną ich zaletą jest sprężarka inwerterowa, która pozwala na modulację mocy i zapewnia wysoką wydajność. Z kolei czynnik chłodniczy R32 sprawia, że pompy są przyjazne dla środowiska. Oba urządzenia oferowane przez Termet zostały wyposażone w bezpośredni wtrysk pary. Tego typu pompy są dobrym rozwiązaniem dla instalacji opartych na grzejnikach – wymieniając „kopciucha”, nie ma konieczności zmiany całej instalacji, co pozwala uniknąć związanych z tym kosztów. Okres gwarancji pomp wynosi 5 lat. Termet zapewnia dostęp do sieci serwisowej, którą wciąż rozwija.

Zgrany duet

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w kwestii pozyskiwania ciepła, które rekomendują eksperci jest zastosowanie zarówno kotła, jak i pompy ciepła (najlepiej kompatybilnej z panelami fotowoltaicznymi). Wybierając współpracujące ze sobą urządzenia, można skorzystać z funkcji zabezpieczającej. Gdy na zewnątrz temperatura znacząco spada, mając negatywny wpływ na wydajność pompy, system przełącza ogrzewanie na kocioł.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽

 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij