Menu

Pompy ciepła: ważne parametry

16 stycznia 2023

Podczas wyboru pompy ciepła warto zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji. Jakie parametry mają kluczowe znaczenie przy doborze urządzenia? Co oznaczają skróty COP i SCOP? Oto kilka wskazówek, które ułatwią podjęcie dobrej decyzji.

parametry_pomp_ciepla
Pompy ciepła: COP

Współczynnik COP to stosunek wytworzonej energii cieplnej do dostarczonej energii elektrycznej. Im wyższy współczynnik COP, tym więcej energii cieplnej możemy uzyskać przy tej samej ilości energii elektrycznej. Współczynnik COP zależy przede wszystkim od temperatury powietrza zewnętrznego oraz od temperatury zasilania. Im niższa temperatura powietrza zewnętrznego, tym niższy współczynnik COP, natomiast im wyższa temperatura zasilania, tym niższy współczynnik COP. Na efektywność powietrznej pompy ciepła ma wpływ temperatura powietrza zewnętrznego oraz temperatura, jaką uzyskujemy na zasilaniu instalacji. Pompy ciepła uzyskują najwyższy współczynnik COP przy niskich temperaturach zasilania, zatem pracują najlepiej w instalacjach niskotemperaturowych, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Przy instalacjach wysokotemperaturowych, jak grzejniki, warto wyposażyć się w pompę z technologią EVI ( na przykład Termet Heat Platinium).

Pompy ciepła: SCOP

SCOP jest sezonowym współczynnikiem efektywności, który uwzględnia zmienność zapotrzebowania na ciepło w czasie sezonu grzewczego oraz zmienność efektywności pracy pompy ciepła w czasie. Współczynnik SCOP służy do porównywania parametrów pomp różnych producentów.

Pompy ciepła: koperta pracy

Nie chodzi tu oczywiście o wysyłanie listów, a o wykres pokazujący zależność temperatury zasilania od temperatury powietrza na zewnątrz (nazywane też inaczej polem pracy). Na tym wykresie możemy sprawdzić, czy przy niskich temperaturach powietrza, temperatura zasilania jest odpowiednia. Które pompy ciepła charakteryzuje szerokie pole pracy? Tu znaczenie ma typ sprężarki. Dobrym wyborem jest zakup pomp ze sprężarką w technologii EVI, która zapewnia bezpośredni wtrysk pary czynnika chłodniczego.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij