Menu

XI Kongres PORT PC okiem Termet

29 czerwca 2023

21 czerwca odbyła się kolejna edycja wydarzenia Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Tym razem hasłem przewodnim była transformacja energetyczna i związane z nią wyzwania. Na kongresie nie mogło zabraknąć przedstawicieli Termet. Oto nasza krótka relacja.

 

Miniona edycja kongresu organizowanego przez PORT PC była dobrą okazją do poruszenia takich tematów jak zmiany związane z REPower EU, wymiana urządzeń niespełniających norm ekologicznych i innych istotnych dla branży grzewczej zagadnień. Potrzebę takiej formuły umożliwiającej wymianę doświadczeń potwierdziła liczba gości – w wydarzeniu uczestniczyło ponad 220 osób z całej Polski. Jakie wnioski można wysunąć po tegorocznym spotkaniu?

-Kongres organizowany przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, jest kolejnym z wydarzeń, które potwierdza tezę o wyjątkowości aktualnej sytuacji w energetyce na świecie. Globalne zawirowania, związane z wojną na Ukrainie wygenerowały wiele obaw, które przełożyły się wprost na zachowania konsumenckie. Te duże emocje towarzyszące wyborom źródeł ciepła, które obserwowaliśmy w zeszłym roku, powoli ustępują rozsądkowi i racjonalnej kalkulacji. Stabilizacja pokazująca m.in. że dzisiejsza giełdowa cena gazu jest niższa niż przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie, dla wielu gospodarstw w Polsce oznacza szansę na relatywnie łatwą ucieczkę od węgla oraz przede wszystkim niską emisyjność i szansę na lepsze życie dla następnych pokoleń. Omawiane podczas kongresu zmiany udziałów typów źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze, pokazują, że w ostatnim czasie Polacy decydują się na rozwiązania z wykorzystaniem kondensacyjnych kotłów gazowych. Od lat zmagamy się w Polsce z wymianą tzw. kopciuchów. Wydaje się, że proces ten mógłby odbywać się szybciej, ale jak zawsze ograniczeniem są finanse przeciętnej polskiej rodziny. Warto tutaj zwrócić uwagę na wypowiedź pana Pawła Mirowskiego, Wiceprezesa Zarządu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który podkreślił minimalną emisyjność kotłów gazowych i mocne ich wsparcie również w licznych lokalnych programach dotujących wymiany – podsumowuje Damian Majer, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Termet S. A.

Co istotne, rolę pomp ciepła postrzega się jako element hybrydowych systemów grzewczych, które pozwalają jeszcze lepiej wykorzystać ich potencjał i gwarantują wyższy komfort użytkownikom.

-Zgodnie z trendem zaakcentowanym podczas Kongresu PORT PC, pompy ciepła będą stanowiły istotny element miksu urządzeń grzewczych. Wyzwania, które stoją przed nami, to podkreślana przez pana Pawła Lachmana, Prezesa PORT PC, kwestia założeń projektowych dla instalacji z pompą ciepła oraz ryzyka związane z określeniem wystarczającej mocy urządzeń oraz możliwościami sieci elektrycznej pozwalającymi zabezpieczyć je w prąd. Termet – firma, która budowała swoje kompetencje na przestrzeni ponad 80 lat w zakresie urządzeń grzewczych m.in. kotłów gazowych i pomp ciepła, uważa, że bezpieczeństwo oraz racjonalność kosztowa będą kierować nas w stronę hybrydowych rozwiązań. Takie właśnie układy swoją największą efektywność wykazują w szczytowych momentach niskich temperatur, gdzie zagrożeń pojawia się najwięcej – dodaje Damian Majer.

Więcej o transformacji energetycznej i możliwych kierunkach rozwoju branży grzewczej możesz dowiedzieć się z filmu:

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij