Menu

Potencjał wodoru. Relacja z V Zjazdu Inżynierów Polskich

30 czerwca 2022

Wodór to jeden z pierwiastków, które dają nadzieję, na stworzenie paliwa przyjaznego naturze. Dlatego wciąż jest przedmiotem dyskusji i wielu branżowych konferencji. Jako producent urządzeń grzewczych, który posiada zaplecze naukowo-badawcze, Termet wziął udział w V Zjeździe Inżynierów Polskich w Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach. Naszą firmę reprezentował Jacek Nowicki który uczestniczył w panelu dyskusyjnym: „Przyszłość – energetyka wodorowa czy inna?”.

W sesji tematycznej na temat przyszłości energetyki i roli wodoru w jej kształtowaniu wzięli udział: dr Marcin Parchomiuk (Zastępca Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji w Instytucie Elektrotechniki), dr Stanisław Tokarski (Centrum Energetyki AGH), mgr. inż Jacek Nowicki konstruktor w Termet S.A, Bogusław Krztoń (Business Development Director CEE w Sumitomo SHI FW Energia Polska Sp. z o.o. ) oraz  prof. dr hab. inż. Jarosław Zuwała (Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju Instytut ChPW). W roli moderatorów wystąpili: prof. dr hab inż. Tadeusz Chmielniak (Rektor Politechniki Śląskiej w latach 1987-90) oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Milewski (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Politechnika Warszawska)  

Panel rozpoczął się wprowadzeniem ze strony moderatorów. Prof. T. Chmielniak scharakteryzował aktualny stan polskiej energetyki, nawiązując również do sektora mieszkaniowego, który w znaczącej mierze nadal opiera się na nieefektywnych paleniskach węglowych. Wyraził również swoje obawy na temat produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych z powodu niewystarczalnych mocy do ciągłej produkcji na drodze elektrolizy. Prof. Milewski, powołując się na dane naukowe, przedstawił stale wzrastający udział wodoru jako pierwiastka, który w pośredni sposób zwiększa swój udział w produkcji energii oraz na duży potencjał tego paliwa. Dyskusja toczyła się wokół tzw. dużej energetyki, poruszając tematy wychwytu CO2 z procesu spalania, magazynowania energii w sprężonym powietrzu, dostosowania turbin gazowych do spalania wodoru. 

Jacek Nowicki, reprezentujący Termet, scharakteryzował sektor zaopatrywania w ciepło gospodarstw domowych oraz działania w kontekście zachodzących zmian. Konkluzją z ogólnej dyskusji było stwierdzenie, że wodór oczywiście ma szanse w energetyce, trwają projekty i prace badawcze, natomiast to, czy wodór zaistnieje, będzie zależało od systemu wsparcia dla tego rynku. Niewątpliwie wodór ma szansę na rozwój w sektorze motoryzacji – szczególnie transportu ciężkiego. Wskazano również na istniejący potencjał w rynku gospodarstw domowych. Pozytywnym znakiem wydają się badania przeprowadzone przez AGH, według których wzrasta świadomość ekologiczna wśród użytkowników źródeł energii, którzy przy wyborze rozwiązań, ponad ceną stawiają chęć przyczynienia się do poprawy jakości środowiska.

 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij