Menu

Produkcja wodoru w Polsce

14 września 2022

Polska jest trzecim w Europie (wyprzedzają ją Niemcy i Holandia) i piątym na świecie producentem wodoru. Co warto wiedzieć na temat produkcji tego paliwa? Jakie wyzwania czekają nas w związku z zieloną transformacją? Jak można wykorzystać H2? Odpowiadamy na te trzy ważne pytania.

Wodor Hydrogen

Jak pozyskuje się wodór? 

Mimo że wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem we Wszechświecie, jednak nie występuje jako pojedyncza cząsteczka, a tworzy związki z uwagi na wysoką reaktywność. Dlatego, aby wykorzystywać pierwiastek jako paliwo, trzeba pozyskiwać go sztucznie. Wodór szary to wodór pozyskiwany z paliw kopalnych. Wodór niebieski pochodzi natomiast z nieodnawialnych źródeł energii i surowców. Jego emisyjność jest jednak niższa, ponieważ dwutlenek węgla powstający w procesie jest przechwytywany i wykorzystywany ponownie. Najbardziej pożądany jest wodór zielony, powstający dzięki elektrolizie i bezemisyjny. 

Bezemisyjny wodór

W Polsce większość wodoru pozyskiwana jest w procesie spalania paliw kopalnych, jednak w najbliższej przyszłości, ma się to stopniowo zmieniać na rzecz wodoru bezemisyjnego, który jest pozyskiwany w procesie elektrolizy. Potrzebną do niego energię pozyskuje się w Odnawialnych Źródeł Energii, dzięki czemu emisja szkodliwych substancji do środowiska jest bliska zeru. W Polsce planowane jest stworzenie tak zwanych dolin wodorowych, które będą ośrodkami wspierającymi innowacje w zakresie wytwarzania i magazynowania paliwa. Polska Strategia Wodorowa zakłada stworzenie warunków do produkcji zielonego H2 do 2030 roku. 

Paliwo przyszłości

Wodór jest nazywany paliwem przyszłości nie tylko z uwagi na swoją bezemisyjność. Gwarantuje on także niezależność od sytuacji geopolitycznej i brak znacznych wahań jego cen. W świetle problemów, z którymi zmaga się ostatnio nie tylko Polska, ale cała Europa, wodór stał się pożądaną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Jako Termet uczestniczymy w projekcie, w którym wraz z Politechniką Warszawską oraz Fuel Cell Poland, opracowujemy urządzenie grzewcze, które docelowo będzie zasilane właśnie wodorem. Mamy świadomość, że tylko dzięki intensywnej pracy badawczej i doświadczeniu w produkcji, osiągniemy efekt, którym będzie zielone, przyjazne dla środowiska i ludzi ciepło.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽

 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij