Produkcja wodoru
Transformacja energetyczna to jeden z najistotniejszych tematów związanych z ochroną środowiska oraz globalnym ociepleniem. Proces zmian w kierunku zielonej energii już się rozpoczął, a jego istotną część stanowi wodór, którego potencjał stanowi źródło inspiracji dla wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jak wygląda produkcja wodoru i co warto o niej wiedzieć?
Ekologiczny wodór może odegrać istotną rolę w procesie transformacji energetycznej. To nie tylko zeroemisyjne źródło energii, ale również prosty sposób na wykorzystanie nadwyżek energii (na przykład pochodzącej z paneli fotowoltaicznych). Czy wodór ma szansę stać się paliwem przyszłości?
Produkcja wodoru: co warto o niej wiedzieć?
Produkcja wodoru, który jest w pełni przyjazny dla środowiska przebiega dzięki wykorzystaniu procesu elektrolizy wody przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii. Podczas procesu nie są emitowane gazy, zachowana jest więc pełna neutralność w kwestii dwutlenku węgla czy innych szkodliwych substancji. Jego zaletą jest także możliwość niemal bezterminowego magazynowania, co daje mu przewagę nad innymi paliwami.
Kolor wodoru: od czego zależy?
W zależności od tego, w jaki sposób przebiega produkcja wodoru, paliwo dzieli się umownie na kilka kolorów:
-wodór szary (pozyskiwany z udziałem paliw kopalnych, których emisyjność jest bardzo wysoka)
-wodór niebieski (w jego produkcji wykorzystywane są nieodnawialne źródła energii, których emisyjność została zmniejszona)
-wodór zielony (powstaje w procesie elektrolizy, a do jego pozyskania wykorzystuje się Odnawialne Źródła Energii, co sprawia, że jest neutralnym i zeroemisyjnym paliwem).
Zielony wodór – bohater w walce z zanieczyszczeniami
Wodór ma szereg zastosowań, a jednym z nich są ogniwa paliwowe, gdzie pełni rolę nośnika energii. Właśnie to rozwiązanie planuje wykorzystać Termet, we współpracy z Fuel Cell Poland oraz z Politechniką Warszawską, pracując nad kotłem kondensacyjnym zasilanym ogniwami, który pozwoli pozyskać zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. To odpowiedź na potrzebę wymiany urządzeń starej generacji, które emitują szkodliwe dla środowiska substancje.
Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽