Menu

Wybór odpowiedniego ogrzewania należy rozpocząć od audytu energetycznego

28 kwietnia 2023

Wydajne, ekologiczne i rozsądne ogrzewanie to gwarancja komfortu ciepła, zabezpieczenie domowego budżetu oraz korzyść dla środowiska. W wyborze odpowiedniego systemu ogrzewania bardzo przydatny jest audyt energetyczny. 

Czym jest? Dlaczego warto go przeprowadzić? Jak z niego skorzystać? W poniższym wpisie odpowiadamy na te pytania. 

audyt_energetyczny_termet

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny przeprowadza się, aby uzyskać informacje na temat mocy potrzebnej do ogrzewania danego obiektu. Audyt pozwala także na opisanie energooszczędności budynku oraz rekomendacji na temat zakresu prac związanych z termomodernizacją oraz parametrów technicznych niezbędnych do jej przeprowadzenia. 

Audyt energetyczny: dlaczego warto z niego skorzystać?

Z przeprowadzenia rzetelnego audytu energetycznego płynie wiele korzyści. Zyskujemy informacje o wskaźnikach kubaturowych i powierzchniowych budynku, a także o sprawności systemu ogrzewania. Dowiadujemy się, jaka moc grzewcza jest potrzebna do zapewnienia ciepła w pomieszczeniach oraz ciepłej wody. Co więcej – w podsumowaniu audytu znajdują się dane dotyczące kosztów rekomendowanych prac związanych z termomodernizacją budynku oraz o tym, jak wpłyną one na oszczędność energii. Audyt jest niezbędny w momencie, gdy inwestor chce ubiegać się o kredyt, otwiera on również możliwość ubiegania się o dofinansowania do przeprowadzenia procesu termomodernizacji. 

Audyt energetyczny: jak przeprowadzić proces?

Po pierwsze – należy poświęcić trochę czasu na znalezienie eksperta, który przeprowadzi analizę. Przy wyborze specjalisty warto posiłkować się rejestrem osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, dostępnym na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Można skorzystać ze wsparcia organizacji takich jak Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Krajowa Agencja Poszanowania Energii.  kolejnym krokiem jest przygotowanie określonych dokumentów do wglądu audytora. Zwykle są to między innymi oryginalny projekt budynku, informacje o okresowych przeglądach, dane dotyczące zużycia prądu, gazu czy ciepłej wody, etc. 

Audyt energetyczny: dofinansowanie

Przeprowadzenie audytu energetycznego budynku jest jednym z wymagań uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Związane z nim koszty są jednak zwracane (można liczyć na zwrot w wysokości 1200 zł). 

Więcej informacji na temat ciepła, transformacji energetycznej oraz najnowszych urządzeń grzewczych znajdziesz na naszym kanale YouTube 🔽:

najlepsze_ogrzewanie

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij